Pradžia Parašyti el. laišką Svetainės struktūra
Paieška:

Dėl situacijos Ukrainos branduolinės energetikos objektuose

Šiuo metu jokio radiologinio pavojaus Lietuvos teritorijoje nėra.

Zaporižios atominėje elektrinėje (ZAE) situacija išlieka sudėtinga Rusijai vykdant karinę agresiją prieš Ukrainą.

Zaporižios AE esantys TATENA ekspertai pranešė, kad jau įrengti dešimt požeminio vandens gręžinių ir bus vertinami vandens tiekimo pajėgumai ir papildomų gręžinių poreikis. Požeminiai vandens gręžiniai įrengiami siekiant užsitikrinti pakankamas vandens atsargas, būtinas šešiems reaktoriams aušinti ir kitoms saugos funkcijoms užtikrinti. Tokių papildomų priemonių nuspręsta imtis po to, kai birželio 6 d. buvo sunaikinta Kachovkos užtvanka. Šalia ZAE esantis didelis aušinimo tvenkinys ir kitas pagrindinis vandens tiekimo šaltinis – netoliese esančios Zaporižios šiluminės elektrinės išleidimo kanalas – yra nepažeisti, juose esančio vandens turėtų užtekti dar daugeliui mėnesių.

Visi šeši ZAE reaktoriai yra ilgą laiką sustabdyti, dėl to jų aušinimui reikalingo vandens poreikis yra mažesnis.

TATENA ekspertai toliau reguliariai vykdo apėjimus įvairiuose elektrinės objektuose. Jie informuoja, kad nepastebėjo jokių naujų sprogmenų, tačiau patvirtino, kad tebėra užminuotos anksčiau fiksuotos vietos tarp ZAE perimetro tvorų. Praėjusią savaitę ekspertai lankėsi 2, 5 ir 6 energijos blokų valdymo skydo patalpose, apžiūrėjo 4 ir 5 energijos blokų avarinius dyzelinius generatorius ir apėjo ZAE perimetrą.

TATENA atkreipia dėmesį, kad mažėja darbuotojų skaičius ZAE. Nuo karinės agresijos prieš Ukrainą pradžios Zaporižios atominę elektrinę paliko daug darbuotojų, įskaitant atestuotus atominės elektrinės valdymo skydo inžinierius. TATENA ekspertai buvo informuoti, kad tęsiasi papildomų darbuotojų iš šalies agresorės  priėmimas ir kad jie yra apmokomi ir atestuojami pagal toje šalyje galiojančius branduolinę saugą reglamentuojančius teisės aktus. TATENA komanda toliau renka informaciją apie atominės elektrinės valdymo skydo inžinierių skaičių ir jų kvalifikaciją.

Civiliniai branduoliniai įrenginiai nėra pritaikyti karo veiksmams ir dėl to jokiomis sąlygomis negali būti šių veiksmų taikiniais, arba šių veiksmų zonoje.

Visi Ukrainos branduoliniai objektai nuo Lietuvos yra nutolę dideliu atstumu, todėl net ir didesnio incidento ar branduolinės avarijos atveju nebūtų reikšmingo radiologinio poveikio Lietuvos gyventojams.

VATESI dirba Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, situacija yra nuolat stebima.