Pradžia Parašyti el. laišką Svetainės struktūra
Paieška:

Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas

Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyno maketas

Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas tai žemės paviršiuje įrengtas labai mažai radioaktyvių atliekų tvarkymo įrenginys, į kurį dedamos radioaktyviosios atliekos neketinant jų iš ten išimti. Gamtiniai ir įrengti dirbtiniai (inžineriniai) barjerai užtikrina, kad radioaktyviosios atliekos nepatektų į aplinką. Atliekynas turi išlikti patvarus bent 100 metų. Per tokį laikotarpį šių atliekų aktyvumas savaime sumažės ir jos taps nepavojingos žmogui ir aplinkai.

 

Šios rūšies atliekų tvarkymo procesą sudarys keli etapai. Supresuotos atliekos bus pakuojamos į kelių rūšių pakuotes ir keliais lygiais kraunamos ant gelžbetoninio pagrindo. Pakuotėmis užpildyti moduliai bus uždengiami daugiasluoksne danga, kuri apsaugos atliekyną nuo išorinio poveikio ir neleis vandeniui patekti į atliekyno vidų.

 

Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas statomas Visagino savivaldybėje, šalia uždarytos Ignalinos AE.  Jį sudarys trys moduliai, kurių kiekvienas galės talpinti iki 20 tūkst. kubinių metrų trumpaamžių labai mažai radioaktyvių atliekų. Projekte numatyta, kad modulių užpildymas radioaktyviosiomis atliekomis tęsis apie 20 metų. Po to dar 30 metų bus vykdoma aktyvioji atliekyno priežiūra (radiologinė stebėsena, užtikrinama fizinė sauga, vykdomi aplinkos tvarkymo darbai), o vėliau, dar 70 metų, išliks ribojimas naudoti žemę.Panašūs paviršiniai atliekynai yra eksploatuojami Švedijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje.

 

Pagrindiniai su projekto įgyvendinimu susiję įvykiai

  • 2009 m. spalio mėn. Ignalinos AE pateikė atliekyno techninį projektą ir preliminarią saugos analizės ataskaitą.
  • 2013 m. liepos mėn. VATESI pritarė pakartotinai pateiktam labai mažai aktyvių radioaktyvių atliekų atliekyno techniniam projektui su pakeitimais.
  • 2015 m.  gruodžio mėn. išduota licencija statyti ir eksploatuoti labai mažai aktyvių radioaktyviųjų atliekų atliekyną.

 

Šiuo metu vyksta atliekyno statybos darbai.

 

 

 

Atnaujinta 2019-07-23