Pradžia Parašyti el. laišką Svetainės struktūra
Paieška:

ENSREG priėmė antrą pareiškimą dėl Ukrainos branduolinės energetikos objektų saugos užtikrinimo

ENSREG logotipas

2022 m. kovo 6 d. Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupė (ENSREG) nuotoliniu būdu surengė antrą neeilinį posėdį, kuriame dalyvavo Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), Vakarų Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų asociacijos (WENRA), Ukrainos branduolinės energetikos saugos reguliavimo institucijos (SNRIU) atstovai ir dvi šalys turinčios stebėtojų statusą (Šveicarija, Jungtinė Karalystė). Posėdyje buvo aptartos Ukrainos branduolinės energetikos objektų saugos užtikrinimo problemos, iškilusios dėl besitęsiančios Rusijos Federacijos karinės agresijos.

ENSREG atkreipia dėmesį ir apgailestauja dėl 2022 m. kovo 4 d. Rusijos pajėgų išpuolių prieš Zaporižės atominę elektrinę ir 2022 m. kovo 6 d. prieš Charkivo branduolinį objektą „Neutronų šaltinis“. Tokie veiksmai yra visiškai nepriimtini dėl galimų rimtų tokio užpuolimo pasekmių branduoliniams objektams.

ENSREG ragina karines pajėgas nedelsiant palikti aikštelę, kad eksploatuojanti organizacija galėtų užtikrinti saugų atominės elektrinės darbą ir atlikti pilną žalos įvertinimą, taip pat leisti atkurti tiekimo grandinę ir atitaisyti žalą.

ENSREG dar kartą ragina Rusiją skubiai nutraukti visas karines operacijas šalia arba prieš branduolinius objektus Ukrainoje.

Kaip jau buvo pabrėžta 2022 m. vasario 27 d. ENSREG pareiškime, „bet koks ginkluotas užpuolimas prieš branduolinius objektus, skirtus taikiems tikslams, ir grasinimas jiems yra Jungtinių Tautų Chartijos, tarptautinės teisės ir Agentūros statuto principų pažeidimas“, kaip 2009 m. nusprendė TATENA Generalinė konferencija.

ENSREG visiškai palaiko 2022 m. kovo 4 d., paskelbtą TATENA generalinio direktoriaus Rafaelio Mariano Grossi iniciatyvą dėl Ukrainos ir Rusijos susitarimo dėl Ukrainos branduolinių objektų saugos ir saugumo užtikrinimo. ENSREG yra pasirengęs, glaudžiai bendradarbiaudami ES lygmeniu ir su savo tarptautiniais partneriais, teikti reikalingą pagalbą bet kuriai tarptautinei misijai ir remiant bet kokį susitarimą dėl saugos ir saugumo. Susitarimai turi apimti ir eksploatuojančios organizacijos bei nacionalinės reguliavimo institucijos darbuotojų saugą ir galimybę jiems atlikti įprastas pareigas.

ENSREG reiškia didelį susirūpinimą dėl padėties Černobylio atominės elektrinės zonoje, nes ten:
-    yra besitęsiantys apribojimai vietoje dirbančiam personalui atlikti įprastą saugai svarbios įrangos techninę priežiūrą ir remontą;
-    nėra galimybės pakeisti pamainos personalo reguliarios rotacijos būdu, kai dabartinė pamaina dirba vietoje jau 11 dienų, ir tai kelia didelį susirūpinimą žmonių būkle;
-    neužtikrinamas patikimas elektros tiekimas objektams, kai tik viena elektros tiekimo linija iš trijų veikia, o atsarginis dyzelinis generatorius degalų turi tik 48 valandų darbui;
-    nėra veiksmingos tarpusavio komunikacijos tarp operatoriaus ir Ukrainos branduolinės saugos reguliavimo institucijos (SNRIU).

ENSREG kartoja raginimą Rusijos Federacijai nedelsiant nutraukti jos neteisėtą veiklą, kad SNRIU galėtų pilnai vykdyti savo funkcijas, užtikrinti visų branduolinių energetikos objektų ir medžiagų, esančių Ukrainos tarptautiniu mastu pripažintoje teritorijoje, kontrolę, laikantis tarptautiniu mastu pripažintų saugos standartų ir saugumo gairių.


ENSREG Statement on Ukraine 6 March 2022 (.pdf)